Mějte přehled o tom, co se o Vás na internetu píše.

Ladislav Kos

S výhodami, které internetem přináší, jdou ruku v ruce i jeho nevýhody. Především je to možnost psát o čemkoliv a o komkoliv. Může se stát, že o Vás někdo napíše nepravdu nebo Vás pomluví. Jak se proti tomu co nejlépe bránit? Představím první, nejdůležitější krok, kterým začít.

 

Nejjednodušším krokem jak začít je „vygooglování“ svého jména. Tzn., že na internetovém vyhledávači typu Google napíšete své jméno (nemám nic proti českým vyhledávačům, ale ty jsou spíše katalogy zaplacených odkazů než vyhledavače). Pokud je Vaše jméno obecné (např. Jan Novák), přidejte ke jménu informaci, která Vás jednoznačně identifikuje, např. obec ze které pocházíte, či Vaší profesi, školu apod. Jsou v podstatě tři výsledky googlování Vašeho jména:

 

a) nalezli jste o sobě jen pozitivní a pravdivé informace

b) mezi výsledky vyhledávání jste nalezli i informace, které nejsou pravdivé, případně Vás poškozují

c) nenalezli jste o sobě nic

 

U prvně zmíněného výsledku (a) nezbývá nic jiného, než vám pogratulovat J. Druhá možnost (b) ukazuje, že něco, co „visí“ na internetu, by tam být nemělo. První co Vás asi napadne, je nechat to smazat, nebo alespoň posunout (schovat) na nižší místa ve výsledku vyhledávání. Třetí výsledek (c) vypadá na první pohled jako dobrý (podle rčení „ Kdo nic nedělá, nic nezkazí“). Jenže to je to omyl. S nulovou zmínkou o Vás narazíte v mnoha každodenních situacích. Především lidé, jejichž jméno je spojeno s jejich živobytím, musejí být na internetu vidět. Jinak by se o nich jejich zákazníci jen těžko dozvěděli, přečetli si jejich nabídku nebo jejich kladné hodnocení. Týká se to i fyzických osob.  Typickým případem je uchazeč o zaměstnání. Pokud je na internetu spojen s Vaším jménem negativní obsah, je to špatně, pokud žádný obsah, je to také špatně. Toto vše sledují personalisté, kteří na základě (především pozitivních) informací rozhodují o přijetí uchazeče. Když budete mít přehled o tom, co se v souvislosti s Vaším jménem na internetu vyskytuje, máte ideální startovní pozici k tomu, jak svou reputaci na internetu vylepšovat. 

Jestli řešíte podobný problém, neváhejte nás kontaktovat na www.mojereputace.cz . Pomůžeme Vám zbavit se Vaší minulosti a ochráníme Váš soukromý a profesní život.