10 rad obětem sexuálního vydírání po internetu

27.04. 2016
Pavel Vichtera

Vaše intimní fotky a videa se ocitnou na internetu. Může se to stát i Vám. Zhrzený přítel se Vám rozhodne pomstít nebo naletíte “profesionálům”, kterým jste svoje fotky prodali s nadějí, že je v Česku nidko neuvidí. Vydírají Vás, že zveřejní Vaše intimní fotografie. Tohle vše se dnes mnoha lidem děje.  Předem nedomyslí důsledky svého jedání. Ostuda, opovržení, zkažená kariéra nebo pokažený soukromý život. Co s tím. Pokusili jsme se sestavit 10 rad jak se zachovat.

 

Omezte aktivitu na internetu. Pokud to je možné, omezte svoji aktivitu na internetu. Skryjte nebo vymažte veškerá data o Vás, které máte na internetu pod kontrolou. Profily na sociálních sítích, fotografie, videa, telefonní čísla, emaily a další osobní údaje. | Neragujte na vydírání urážky a zostuzení. V případě, že na Vás někdo na internetu útočí nebo Vás vydírá, nereagujte. Každá Vaše akce totiž vyvolá ještě horší reakci. | Ověřujte, zda nedošlo k propojení nevhodného obsahu  o Vás s Vaším skutečným jménem. Hrozí, že se spojí Vaše nevhodná videa a fotografie s Vaším skutečným jménem. Omezte toto riziko na minimum tím, že se z internetu stáhnete. Tuto situaci opakovaně prověřujte. | Zvažte, zda se nesvěřit svým nejbližším. Obraťte se na někoho, komu důvěřujete. Překonejte stud a svěřte se. Můžete tak získat pomoc a oporu a lépe se vyrovnat se stresem, který prožíváte. | Obraťte se na odborníky. Máte právo se bránit. Existuje několik způsobů, jak získat pomoc. Patří mezi ně technická pomoc s odstraněním obsahu, pomoc právníka či pomoc psychologa a samosebou ohlášení na policii.

 

Obrňte se trpělivostí. Náprava trvá dlouho. Nepočítejte s tím, že se nežádoucí obsah podaří rychle smazat. Obsah se po určitou dobu šíří po internetu | Obsah se může kdykoliv znovu objevit. Vyrovnejte se se skutečností, že se již odstraněný obsah může na internetu kdykoliv znovu objevit. Vaši reputaci bude nutné i v budoucnu sledovat a případně pohotově zasáhnout. | Učiňte opatření, která v maximální míře ochrání Váš soukromý a profesní život. Pokud se rozhodnete fotografie a videa na internetu ponechat, může to mít fatální dopad na Váš soukromý a profesní život. Snažte se snížit jejich výskyt na minimum. | Nepokoušejte se obsah odstranit svépomocí. Vždy se obraňte na odborníky, kteří znají cesty a způsoby. Přímá akce zaujatého člověka nepřináší úspěch a často situaci jen zhoršuje | Náprava Vás bude stát určité finanční prostředky. Pokud se obrátíte na profesionální pomoc, stanovte si rozpočet, který můžete na napravení vzniklé situace dlouhodobě vynakládat.

Jestli řešíte podobný problém, neváhejte nás kontaktovat na www.mojerepurace.cz . Pomůžeme Vám zbavit se Vaší minulosti a ochráníme Váš soukromý a profesní život.